Seamless tube 42,4x3,2 S355J2H/E355/P355NH-TC1 L=6 m
Variant ID
Selected variant:
Steel grade:
S355J2H/E355+N/P355NH-TC1
Diameter - Ø:
42.4 [mm]
Thickness - T:
3.2 [mm]
Length - L [mm]:
6000 mm
This is a rendered image. The real product will look different.
Steel grade
Diameter - Ø [mm]
Thickness - T [mm]
Length - L [mm]
Get even better prices when buying steel in non-standard lengths!
Save up to 30% by choosing steel in non-standard lengths
Choose the right product for you and order at a better price!
Cutting services for transport
We can cut this item for easier transport
Please log in to add cutting service
Log in
Dimensions and weight
  • Diameter - Ø
    42.4 mm
  • Thickness - T
    3.2 mm
  • Length from - to
    6000-6100 mm
  • Actual length
    Calculated (average)
  • Weight from - to
    19 - 19 kg
  • Weight per metr (kg)
    3.09 kg
Product details
  • Form
    TUBE
  • Finish
    HOT ROLLED
  • Delivery state
    UNTREATED
    S355J2H/E355+N/P355NH-TC1
  • Steel number
    1.0576/1.0580/1.0565
  • Norm 1:
    EN 10210-1&2:2019
  • Norm 2:
    EN 10297-1:2005
  • Norm 3:
Available delivery methods
We deliver orders starting from 1 item throughout Poland!
  • Self pick-up
    You can collect the goods the next day after paying for the order.
  • Moris Transport
    We will deliver the largest orders with our own transport.
  • Moris HDS
    Delivery and crane unloading of products up to 7 m in length.
  • Rail transport
    We will deliver rails with our own rolling stock. Pricing on individual request.
  • Parcel courier
    Contact Customer Service if you would like to order a courier.
  • Pallet courier
    We will soon enable the shipment of cut sections on pallets.
You will see the available delivery methods and costs in the cart while placing your order.
Flexible payment methods
  • Proforma invoice
    Advance payment based on an issued invoice
  • BLIK
    Mobile payment using a phone
  • Fast transfers
    Support for the most popular banks in Poland
  • Digital wallets
    Payment using Google Pay and Apple Pay
  • Credit/debit cards
    Online payment by card: Visa, MasterCard, and others
Related Products
Description
Key features and unique characteristics of the product:
  • Seamless pipe with an outer diameter of 42.4mm and a wall thickness of 3.2mm
  • Made of high quality steel S355J2H/E355+N/P355NH-TC1
  • Features high mechanical strength and tightness
  • Resistant to mechanical damage, which ensures long service life
  • No seam guarantees high quality and clean surface
Compliance with standards and mechanical properties of steel:
  • The steel meets the requirements of EN standards for structural and pressure steels
  • Guaranteed minimum yield strength of 355 MPa