Seamless tube 38x6,3 S355J2H/E355/P355NH-TC1 L=6 m
- Variant ID
Selected variant:
- Steel grade:
- S355J2H/E355+N/P355NH-TC1
- Diameter - Ø:
- 38 [mm]
- Thickness - T:
- 6.3 [mm]
- Length - L [mm]:
- 6000 mm
This is a rendered image. The real product will look different.
Select parameters
Steel grade
Diameter - Ø [mm]
Thickness - T [mm]
Length - L [mm]
Get even better prices when buying steel in non-standard lengths!
Save up to 30% by choosing steel in non-standard lengths
Choose the right product for you and order at a better price!
We can cut this item for easier transport
Please log in to add cutting service
Log inDimensions and weight
- Diameter - Ø38 mm
- Thickness - T6.3 mm
- Length from - to6000-6100 mm
- Actual lengthCalculated (average)
- Weight from - to30 - 30 kg
- Weight per metr (kg)4.92 kg
Product details
- FormTUBE
- FinishHOT ROLLED
- Delivery stateUNTREATED
- Steel gradeS355J2H/E355+N/P355NH-TC1
- Steel number1.0576/1.0580/1.0565
- Norm 1:EN 10210-1&2:2019
- Norm 2:EN 10297-1:2005
- Norm 3:EN 10216-3:2014
Available delivery methods
We deliver orders starting from 1 item throughout Poland!
Self pick-up
You can collect the goods the next day after paying for the order.
Moris Transport
We will deliver the largest orders with our own transport.
Moris HDS
Delivery and crane unloading of products up to 7 m in length.
Rail transport
We will deliver rails with our own rolling stock. Pricing on individual request.
Parcel courier
Contact Customer Service if you would like to order a courier.
Pallet courier
We will soon enable the shipment of cut sections on pallets.
You will see the available delivery methods and costs in the cart while placing your order.
Flexible payment methods
Proforma invoice
Advance payment based on an issued invoice
BLIK
Mobile payment using a phone
Fast transfers
Support for the most popular banks in Poland
Digital wallets
Payment using Google Pay and Apple Pay
Credit/debit cards
Online payment by card: Visa, MasterCard, and others
Related Products
Description
Key features and unique characteristics of the product:
- Seamless pipe for high tightness and strength
- S355J2H/E355/P355NH-TC1 steel grade featuring enhanced mechanical strength
- Wall thickness of 6.3mm for resistance to mechanical damage
- Length of 6-6.5 m allows easy adaptation to various applications
Compliance with standards and mechanical properties of steel:
- High yield strength min. 355 MPa